Jdi na obsah Jdi na menu
 


Genetické onemocnění SA u akit

1. 2. 2010

 

Genetické onemocnění SA je velmi často zaměňováno za různé druhy alergií . Jediný způsob, jakým tuto nemoc  diagnostikovat je biopsie kůže. Biopsii  a vyhodnocení provádí Mvdr Rybníček , buď při osobní návštěvě nebo zasláním vzorku kůže vaším veterinářem. Někteří chovatelé tuto nemoc bagatelizují s tím, že se jedná pouze o ojedinělé případy ,snaží se předstírat, že u nich se tato choroba nikdy nevyskytla ale opak je pravdou.(viz příspěvek Ajši).Tato nemoc je velkým problémem nejenom u akit, ale i u jiných plemen (např.pudlů, samojedů,čau čau). Po internetu  se  často šíří různé nesmysly(např. vyšetření z jaterního štěpu, oslepnutí psa díky SA a jiné). Proto  raději doporučuji číst články od odborníků. O SA naleznete  odkaz na článek od Mvdr Rybníčka níže.
SA je dermatologické onemocnění, které se dá léčit , ale v žádném případě tato léčba nepatří k nejjednodušším.  Je to genetické onemocnění a přenáší se z rodičů na potomstvo.  Předkládáme vám zatím dva způsoby léčby,jeden od nás a druhý od majitele fenky Ajši, čímž za tento příspěvek  a přispění k informacím o této chorobě a její léčbě  děkujeme.

Kontakt na Mvdr. Rybníčka:http://www.vetnemo.cz  - Praha
                                                  http://www.jaggy.cz   Brno

  CHtěli bychom upozornit na  článek o SA   na  webu      Inugoya   v sekci       Zdraví

Dále na těchto stránkách najdete články o výzkumu nejen SA   zde -    Výzkum

 

 

 

 

 

                        

 

 

 

 

 4.10.2011

Nynější stav řešení SA

  Informace o nemoci SA u akit jsme zveřejnili před 2 lety na základě  zdravotních  a neřešících se problémů u tohoto plemene.    Místo hledání  řešení  jak zabránit dalšímu šíření této nemoci byli majitelé nemocných psů napadáni, bylo jim vyhrožováno soudem a  za nejlepší řešení se považovalo nechat psa utratit. Že je tato nemoc léčitelná jsme zveřejnili na základě pomoci ostatním majitelům  plemene akita inu,aby v případě onemocnění jejich psa  měli možnost vlastního výběru jak dále budou postupovat. Či psa léčit nebo ne. Podotýkám, že léčba nepatří k nejlevnějším  a je dosti náročná pro majitele a stresující pro psa.  

Veřejně se za majitele nemocných psů postavili i někteří členové klubu v čele s příslušníky  jedné rodiny.Tito lidé hovořili o tom, jak je potřeba vše změnit, rozhořčovali se nad neseriozností některých chovatelů   a kromě jiného  podporovali  i  zveřejnění SA .  Hovořilo se i o  vytvoření databáze  nemocných jedinců a přenašečů SA.

Po nuceném odchodu bývalé poradkyně  vše vypadalo, že je na dobré cestě pro ozdravění klima u tohoto plemene.  Poradcem se stal pan Kortiš , čestný a slušný člověk , který  nám  všem oznámil, že kromě jiného udělá vše  i pro to, aby se zabránilo dalšímu šíření této nemoci.

Co slíbil to také splnil.. Pustil se s plnou vervou do práce  , jednal s chovateli,  dále s majiteli nemocných psů i s MVDR Rybníčkem , uznávaným odborníkem přes problematiku SA. Za pomoci tohoto odborníka vytvořil  databázi o které se kdysi hovořilo. Bohužel se  ale  ukázalo , že vše je jinak. Když mělo dojít k domluvě mezi PCH a ostatními tak   ti, kteří se nejvíce stavěli, jak jim jde o psy úplně obrátili . Nemusím ani  zdůrazňovat, že hlavními aktéry byli členové oné rodiny. PCH nedostal ani možnost celý plán vysvětlit a  za pomoci chovatelů  dotvořit a dotáhnout toto celé až do úplného konce.   Vše, co bylo  dříve schváleno bylo  jimi popřeno  . Na čem jsme se usnesli najednou neplatilo. Hlavní aktéři  obrátili kabáty, spolčili se s těmi, které dříve kritizovali a vydali se ve šlépějích  své bývalé rádkyně a  učitelky , která se později stala největším terčem jejich kritiky.

Díky těmto převracečům kabátů  a jejich  pár příznivcům se problém SA dostal opět zpět na začátek  a veškerá práce pana poradce  přišla vniveč   Pan Kortiš se rozhodl, že nemá dále smysl setrvávat ve funkci poradce, když místo spolupráce a pomoci jsou mu  neustále podráženy nohy.   Po jeho odchodu  do této funkce byla zvolena nová PCH..Ještě jednou se nyní již bývalý PCH snažil celou situaci vysvětlit , ale ukázalo se, že ze strany  oponentů nebyl žádný zájem o  nějakou diskuzi, ale o jeho  ponížení . Stačilo vidět pohrdavé výrazy těchto lidí , jakým způsobem mu dávali najevo, že  je jeho  argumentace nezajímá  a  muselo každému být jasné, že zase vůbec nejde  o psy  a hledání společného řešení . I  přes  jejich arogantní  chování se pan Kortiš  snažil slušně vysvětlovat  a zdůvodňovat  všechno, nač byl tázán, ale byl  neustále přerušován a nebyla mu daná možnost věci vysvětlit.   Diskuze, ke které jsme byli nakonec vyzváni neměla s takovými lidmi žádnou cenu . Na vlastní oči jsme se přesvědčili, že  za takové situace  nic jiného panu Kortišovi nezbývalo, než zvolit dobrovolný odchod. (po této  nezapomenutelné  frašce se  bývalý PCH snažil ještě doložit svá tvrzení  emailem  , ale nikdo se nenamáhal mu odpovědět)

 

Píši to od začátku proto, aby  bylo jasné  s  jakými lidmi měl  pan poradce co do činění. Lži a přetvářka jim  nejsou  cizí nakonec sami jsme se o tom přesvědčili.  Dnes SA pro ně není žádný problém a dokonce podle slečny  z oné rodiny se nyní  majitelé nemocných psů snaží  zakázat chov na českých psech.   Komentovat  tento blábol nemá smysl , protože dneska tvrdí to, zítra bude tvrdit něco jiného.   Jejich pravda je ta, která se jim momentálně nejvíce hodí. Včera byl problém SA  a kritika padala na hlavu známých chovatelů, dneska  se plácají s oněmi chovateli po zádech a za  problém  považují  majitele  nemocných psů a bývalého PCH.

Náš zájem nebyl uveřejňovat   všechny druhy léčby, které existují a jejich ceny. Ovšem nám již známá slečna chytrá( všechno zná, všechno ví,všude byla dvakrát) se snaží  o bagatelizování této nemoci  s tím,  že vlastně celkem o nic nejde, vždyť je tato léčba čím dál jednodušší a levnější .   Pokud čerpá tyto informace z vlastní zkušenosti, možná by bylo dobré se  o  recept  snadné a jednoduché  léčby  podělit s ostatními  majiteli nemocných psů , jinak je toto tvrzení   na stejné úrovni vědomostí  jiné  pisatelky, která tvrdila, že biopsie u této nemoci  se dělá z jater.

Keny je nyní na cyklosporinu  .  Jedno balení obsahuje 50 tobolek , Keny bere dvě denně takže mu vydrží 25 dní .  Cena jednoho balení  je 2180 Kč .  Když k tomu připočtete propylenglykol a speciální šampony, měsíční  léčba vyjde okolo 3000 .   Toto je naše léčba , která zabírá a Keny je momentálně v pohodě. Nedochází ani ke zduření dásní  ,což  bývá problém při užívání cyklosporinu.  V žádném případě ale  také netvrdím, že ostatní způsoby léčby SA , které se praktikují  nejsou správné. Každý způsob, který pejskovi dokáže pomoci  a prodlouží mu pobyt  na této zemi je dobrý .

Co závěrem říci? Abyste si všichni uvědomili, že nejsou pravda lži o ničení CHS, mohutné vyřazování všech psů a jiné nepravdy, kterými jste krmeni, ale o hledání řešení zabránit dalšímu  náporu nemocných psů.  Další šíření této nemoci  nyní záleží pouze na  zodpovědnosti a  svědomí  některých CHS a následně majitelů potomků z těchto CHS.

 Závěr:

A proč došlo k obrácení oné rodiny? Z důvodu zcela prostého.  Onemocnění jejich psa SA . Bohužel , ale tím psem kryli i přes radu bývalého poradce a spousty jiných lidí, kteří je od toho zrazovali. Proč? Protože je to syn přenašeče a tím pádem  patřil mezi rizikové jedince, kterými by se krýt nemělo.  Proto  začala slečna nazývat SA  kosmetickou vadou , zpochybňovali přenos z rodičů na potomstvo a nemoc u svého psa zvěřějnili díky nátlaku okolí až po 4 měsících od onemocnění jejich psa.  A jejich odůvodnění?   Jak sami uvedli,  jednalo se o prodej jejich štěňat.  

 

Kauza SA   Inugoya

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

SA

(Tana , 6. 10. 2011 17:05)

Nemohu nereagovat.
Velice dobře a hlavně po pravdě jste to napsala. Což se o chování a hlavně článku této slečny nedá říct. S problematikou SA, kterou natolik zlehčuje, zřejmě ZATÍM, když psala tento článek ,neměla osobní zkušenosti. Ale... jak se říká, zatím. Podle chování a převléknutí kabátů a hlavně fotek jejich pejska, mě nutí zamyslet se, co je k tomu vede, a že něco na tom asi bude...