Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příběh Kenyho

13. 7. 2009

Obrazek

KENÍK   před nemocí

 

V průběhu onemocnění

Obrazek


 A je to konečně za námi.

      Nekonečná vyšetření , odběry , měnící se diagnozy a způsob léčby našeho Kendyho. A hlavně také nekonečná lítost nad naším pejskem, když jsme viděli, jak se nám mění před očima a nedokázali jsem mu pomoci. Od chovatelů ani od bývalé PCH jsme se žádné rady nedočkali  ba naopak  .

. Vyšetření a biopsii  kůže prováděl MVDR. Rybníček.v Praze na Jaggy klinice. Klinickou diagnozu nám s 95% jistotou sdělil hned při prvním vyšetření . A také nám hned bylo doporučeno nepoužívat do chovu jeho ani jeho další příbuzenstvo. Naštěstí příroda v tomto byla moudrá a Keny nikdy nekryl .

Diagnoza 

Dermatohistopatologie: 

(HaE) - Epidermis – mohutná kompaktní hyperkeratóza, zejména v ostiích folikulů, pravidelná hyperplazie epidermis, spongióza, neutrofilní exocytóza. Dermis – velmi mírná smíšená perivaskulární a periadnexální dermatitida. Adnexa – totální likvidace mazových žláz, v místech mazových žláz v okolí střední části folikulů fibróza, velmi ojediněle fokální granulomatózní infiltrát (lymfohistiocytární, množství neutrofilů, ojed. plazmatické buňky), keratóza, dilatace folikulů. S.c. norm.

Závěr: 

Nález je kompatibilní s diagnózou „Sebaceózní adenitida – konečné (chronické) stádium“.

Komentář, doporučení:

SA je autoimunitní onemocnění se výraznou plemennou predispozicí (akity, pudli, samojedi, viszly – maďarský ohař), nicméně může se vyskytnout u jakéhokoli plemene včetně kříženců. U tohoto onemocnění je namířená imunitní reakce proti sebocytům, následkem čehož dochází k autodestrukci mazových žláz. U onemocnění byl u pudlů prokázán genetický podklad (autozomálně recesivní dědičnost), předpokládá se genetická vazba též u jiných plemen, zejména u akit. Onemocnění má nevratný charakter a jedná se o celoživotní problém, který se s věkem spíše zhoršuje, zpočátku může mít onemocnění do určité míry cyklický charakter.

Terapeuticky lze zvolit celoživotně vit. A (1000 m.j./kg a den). Povrchově antiseboroické (zpočátku sebolytic, později sebocalm nebo seboderm) šampony a postřiky 50 – 75% % propylenglykolem (nutno nechat připravit jako magistraliter v lékarně – propylenglykol 1:1 nebo 2:1 s vodou)dle potřeby. Nejúčinnějším lékem je cyklosporin, nicméně je velmi drahý. Z jiných terapeutických alternativ lze použít retinoidy (nákladné, řada vedlejších účinků). 


 Všechny  projevy, které jsou níže popisované a objevovali se u našeho Kenyho nemusí být zákonnitě projevy SA i u jiného psa. Existují  spousty jiných dermatologických obtíží,které mohou mít podobné příznaky a proto  doporučuji navštívit specialistu.( při těchto obtížích dermatologa)

Projevy u Kenyho: Ustavičné škrábání, vykousaná srst v podpaždí a v tříslech, vylizování slabin, kůže na břiše zarudlá, břicho úplně vylínalé, dále došlo k úplnému vylínání uší zevnitř i zvnějšku, kůže na obou uších rudá, šupinatá, poté se stav zlepšil, uši začaly znovu obrůstat srstí, břicho též, znovu nastalo zhoršení, ve slabinách , na břiše a pod ocasem se objevil svědivý ekzém , nekonečné   línání ,úplná absence podsady, úplné vylínání ocasu,  dále se začaly objevovat boláky , u kterých docházelo k samovolnému zmizení a objevení se na jiných místech, i při velké chuti k jídlu začal hubnout , silně zapáchal..

Nápory SA se objevovaly v jednotlivých vlnách, kdy máte pocit, že se začíná pes lepšit a najednou jste viděli opět zhoršení . Kromě fyzických změn s ještě objevili změny psychické (nervozita, nezájem o dění kolem sebe,) , po ranní procházce upadal do celodenního hlubokého spánku , to samé po večerní procházce

Léčba :

.1. měsíc

Při první návštěvě u MVDr.Rybníčka nám byly doporučeny provádět každý druhý den koupele v desinfekčním šamponu a každý den aplikovat postřik  , který obsahuje propylenglykol

Co se týká stravy, tak doporučeny granule jehněčí s rýží , které  obsahují  mastné kyseliny omega 3 a omega 6, což jsou velmi důležité látky používané při léčbě.

 

Při kontrole, která byla naplánována za 14 dní naznal MVDr Rybníček, že došlo k výraznému zlepšení a doporučil pokračovat v této léčbě. Kromě toho Keňáskovi přidal vitamín A , denně 2 tablety. (zatím  nepodáván).

Kenymu začala dorůstat srst a psychicky je na tom také lépe. Na procházkách už řádí s našimi fenami skoro jako dřív , začíná jevit zájem i okolí

Tel. konzultace  po 3 týdnech léčby

Z důvodu  prodělané virozy u Kenyho jsme zatím po poradě s MVDr Rybníčkem vitamín A nepodávali a  jelikož se Kenyho stav  zatím lepší i bez tohoto vitamínu, zůstáváme u koupelí ( už ne ob den, ale dvakrát týdně) , každodenního postřiku obsahujícím propylengol a granulí s omega mastnými kyselinami 3 a 6. Vitamín A zatím podávat nemáme , jelikož podle pana vet.Ryb. se někdy stane , že stačí u psa vnější ošetření (koupele a propylengylkol =celoživotně) plus správný poměr mastných kyselin ve stravě a srst se znovu obnoví.

Obrazek Po  14 dnech léčby

 

 

 

 

 

 

Po 3 týdnech léčby

Obrazek 

Návštěva u MVDr. Rybníčka po 8 týdnech

Po prohlídce nám bylo doporučeno zůstat u koupelí dvakrát týdně a denního postřiku  obsahujícího propylenglykol. Jelikož Kenymu se začaly objevovat boláky na hlavě, pod očima, v uších(tyto místa jsem denně umývali desinfekčním šamponem), dostali jsme desinfekční roztok ve spreji a tento aplikujeme na postižená místa denně místo šamponu.. (Tyto boláky se objevovaly jednotlivě ,po aplikaci šamponu do druhého dne zmizely, ale znovu se objevil bolák někde jinde.)

 Na koupele jsem dostali místo desinfekčního šamponu nedráždivý hypoalergenní změkčující šampon.

Obrazek Keny po 8 týdnech léčby

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

Keny v říjnu na V putovní procházce

 

 

 

 

Jelikož se  Kenyho stav začal zase horšit, domluvili jsme si s Mvdr. Rybníčkem v listopadu další návštěvu , na které jsme se domluvili na podávání vitamínu A a na koupání  třikrát týdně. a opět jsme se vrátili  od hypoalergenního šamponu k dezinfekčnímu.

Obrazek

 

 

 

Keny po měsíci podávání vitamínu A

 

 

 

 

 

 

 

Keny po 5 měsících podávání vitamínu A

Obrazek

                                                      

Obrazek

 

 

7.8

Zdravotní stav Kenyho se  začal  čím dá více zhoršovat,  nepomáhal ani vitamín A , ani koupele, které opět  absolvoval  každý druhý den  (šampon Clorexyderm)  .  Navštívili jsme opět Mvdr Rybníčka (nyní ordinuje na veterině  Praha Libuš a zůstává klinika Jaggy Brno ) a dohodli jsme se  na  cyklosporinu. Byli jsme upozorněni, že 70% pejsků prvních 7-10 dní zvrací. Keny  zvracel po podání první dávky , druhý den také, ale už ne tak často a od třetího dne  zvracení ustalo.

Cyklosporin se pejskům má podávat na noc nejméně dvě hodiny po jídle a v žádném případě po podání nesmí opět nejméně dvě hodiny  nic jíst.  Výsledky léčby by se měly projevit  zhruba do 3 měsíců. 

Nový kontakt na Mvdr. Rybníčka:  

 VETNEMO           Na Šejdru 45    PRAHA 4 LIBUŠ       

   http://www.vetnemo.cz

mob. 602 458 185    ,  tel. 244 470 704244 470 553

 24.1

Keny  přibližně po půl roce podávání cyklosporinu                

vychazky-008.jpgl  

 

vychazky-010.jpg

 

 

vychazky-011.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Akita - problémy se srstí

(Milan, 7. 3. 2012 0:02)

Ahoj všichni, chtěl bych se s vámi podělit o zkušenosti s léčením nemocí srsti Akity. U mého pejsana začaly, když mu bylo 9 let. Vypadávání srsti ve velkých chumáčích, zarudnutí kůže (až fialová, částečně s boláky). Nevím ovšem, zda se jedná o SA. Veterinář vyzkoušel všechny možné šampony, masti, oleje (orálně). Pomáhal šampon Medivet, ale velmi zvolna - znamenalo to 2x týdně šamponovat pod dobu 2-3 měsíců. Hlavně v zimě to bylo neúnosné, Akita je celoročně venku...
Potíže se vracejí v půlročních intervalech, zasahuji kromě hlavy a krku prakticky celé tělo. Po ztracené srsti zůstávala po 2 i více měsíců holá místa. Nepomáhalo ani pravidelné vyčesávání srsti několikrát týdně.
Jednou jsem zcela náhodně zkusil potřít v počátku onemocnění nově se objevivší zarudlý flek s vypadanou srstí balzámem po holení l´Charnelle. Ani nevím, kde jsem jej koupil. Přes francouzsky znějící název je výrobcem česká firma. K mému překvapení se během dvou dnů flek zklidnil, zarudnutí i boláky zmizely a srst přestala vypadávat. Po 2 měsících již je místo znovu osrstěné krátkou srstí. Pak jsem balzám použil ještě 3x na jiných místech a vždy s úspěchem. Možná to vypadá, že dělám reklamu nějakému výrobku - vůbec ne. Samotného by mě zajímalo, jestli to někdo vyzkoušíte a s jakým výsledkem. Pokud neseženete tento konkrétní výrobek, zkuste jiný balzám po holení, který bude mít obdobné složení: Glycerin, mineral Oil, Panthenol. Jsou v něm i jiné látky, mně neznámé, ale snad ty mnou uvedené jsou právě ty léčivé...
Ještě doplňuji (při vědomí, že to už silně zavání reklamou), výrobce: Prodigy Finance s.r.o., Praha, distributor Renata Šímová - Adam, Praha.
Držím palce, ať to aspoň někomu pomůže a o zkušenosti se zde podělte s ostatními. Onemocnění je to velmi nepříjemné pro pejsky i jejich majitele...

Re: Akita - problémy se srstí

(Alena, 14. 3. 2012 14:21)

Dobrý den
díky za váš příspěvek, každá rada je dobrá. Váš příspěvek by rádi uveřejnili na stránkách KAI klubu , kde s vaší zkušeností s praktikováním této léčby dostane možnost seznámit se daleko více lidí. Chtěla jsem vás poprosit, jestli byste se mohl spojit s předsedou klubu panem Ladislavem Kortišem na tento e-mail laki.laki@seznam.cz
Díky a hodně štěstí

Re: Re: Akita - problémy se srstí

(Milan, 18. 3. 2012 20:41)

Dobrý den,
děkuji za zprávu, udělám to. Vyskytl se možná ale problém: balzám L´Charnelle se už asi nevyrábí. Zkoušel jsem jej sehnat a ani na webu už jsem jej nenašel. Takže nám nezbude, než zkoušet jiné balzámy a masti podobného složení.
Milan

Re: Re: Re: Akita - problémy se srstí

(Dana, 20. 7. 2013 12:51)

Tento balzám je ke koupi jen v lékárnách.Není levný, ale ůčinný je.

dalsi

(Pepa, 27. 7. 2011 13:36)

...bohuzel to potkalo i me zatim sme ve stadiu kdy mu delaj biopsii...zacatek...doufam ze to dopadne dobre. Pokud mate nejake rady prosim piste na freith@email.cz

naše léčba Cyklosporinem po 4 měsícich

(Gábina, 6. 7. 2010 16:39)

Dobrý den,chci se s Vámi podělit o léčbu našeho Benouška cyklosporinem po cca 4 měsících.Benouš začal zarůstat asi po 6 týdnech léčby a to výrazně,měli jsme z něho velkou radost,ale trápili nás vedlejší účinky,začal hodně kašlat a to celé noci,cyklosporin dáváme ve 21 hod.Doktor Rybníček říkal,že to není kašlání,ale je to navalování,nevolnost od žaludku,z počátku mu mělo být špatně jen 14 dní,sice bylo,nezvracel,ale nadavování trvalo pořád,myslely jsme,že je nachlazený,nebo nemocný na srdce,vše se vyloučilo.Po 2 měsících užívání jsme byli na kontrole, Dr Rybníček měl radost jak jsme zarostlý a že léčba zabrala,i když jsme 3 roky byli defakto na špatné léčbě a pes byl úplně,ale úplně 3 roky holý,i boláky zmizely.Pan doktor naznal,že již budeme dávku snižovat a to obden.Pokud bude vše OK může pejsek brát léky pouze jen třeba 3x v týdnu,my jsme snížily na obden,vše bylo měsíc OK,Benoušovi se výrazně zlepšil kašel,velice se fyzicky zlepšil,vše bylo dobré měsíc,po měsíci aplikace obden se najednou začaly objevovat znovu příznaky SA,zarudlá kůže,opadávání srsti a to výrazně,okamžitě jsme jeli na kontrolu.Dr Rybníček řekl,že to začíná znovu a musíme přejít opět na denní dávkování a to již celoživotně-bohužel.Nyní měsíc bereme každý den a stav se stabilizoval,pan doktor říkal,že to bude dobré,srst co měla opadat opadala,a že jí bylo , nyní má novou,která drží,jen se nám vrátil kašel a je opět v horší fyzické kondici,dáváme mu Wobenzym,ten mu dělá dobře.Je to něco za něco,nemáme boláky,máme srst,ale ten kašel nás trápí,protože je to téměř celou noc,přes den skoro nekašle,ale jsme rádi,že to je aspoň tak a jsme vděčni Dr Rybníčkovi,nechci mu zde dělat reklamu,ale je to odborník na nejvyšší úrovni,velice ochotný,bydlíme asi 4 km od sebe a když jsem potřebovala,vždy mě vyhověl,kdykoliv můžeme zavolat a třeba i dojet,je velice příjemný a své práci rozumí,pokud máte kožní problémy s pejskem jinam bych už nešla.

Re: naše léčba Cyklosporinem po 4 měsícich

(Alena, 13. 7. 2010 18:03)

Děkujeme, že jste se s námi podělili o zkušenosti při léčbě SA cyklosporinem. Držíme palce , aby Benouškovi nevolnosti ustaly . Co se týká pana Rybníčka tak s vámi jedině souhlasím.

Pro Jitku

(Alena, 1. 7. 2010 13:27)

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o e-mail , co se týká koupání je to na delší povídání , každopádně vím, že i Keny to snáší velmi těžce .

Re: Pro Jitku

(Jitka, 1. 7. 2010 20:42)

Můj e-mail u.jitka@centrum.cz.
Budu vděčná za každou radu.

SA

(Jitka, 29. 6. 2010 21:09)

Před půl rokem jsem poprvé navštívila vaše stránky a od včerejška vím, že náš akiťák má SA chronické stádium.
Začínáme koupat, postřikovat, podávat vitamin A a uvidíme...

Re: SA

(Alena, 30. 6. 2010 13:09)

Dobrý den, to je mi moc líto, ale nevěšte hlavu to A opravdu zabírá Keny zarůstá i psychicky je na tom dobře . Držíme vám i vašemu pejskovi všechny palce i tlapky .

Re: Re: SA

(Jitka, 30. 6. 2010 19:04)

Děkuji za podporu. Našemu Zekkovi bude letos 10. Příznaky
SA se u něj začaly projevovat cca před rokem a půl, ale až teď máme diagnózu potvrzenou MVDr. Rybníčkem.
Máme ale problém s koupáním, to přímo nesnáší a nevíme jak na něj. Při mytí je ve stavu, že nejsme schopni rozpoznat, zda je tak vystresovaný nebo na něj přichází epileptický záchvat /má epilepsii/.
A Keny ? Píšete, že se lepší, to vám moc přeju.
Ono ani tak nezáleží na tom, jak vypadají,ale aby jim bylo dobře.

Re: SA

(Lenka, 30. 6. 2010 22:24)

Dobrý den, minulý týden jsem byla s Ajšou u Dr. Rybníčka, Ajša na určitých částech nádherně obrostla, ocásek už má jako dřív naprosto osrstěný, na těle ještě podsada chybí, ale chlupů už má spousta. Včera jsem ji po 4 týdnech koupala a je to jak když myji úplně jiného psa. Cyklosporin šel cenově hodně dolů, měsíční léčba momentálně vychází na necelé 2 tisíce, pokud Vám nebudou stačit vitami A, koupele a postřiky, z vlastní zkušenosti doporučuji.. je to veselej pejsek:-) Jinak je mi moc líto, že jste další, koho toto onemocnění potkalo:-(

Keník

(Ari, 12. 5. 2010 12:45)

Ahoj,
koukala jsem, co je nového a musím říct, že Keník už rozhodně vypadá veselejší, alespoň podle fotek. Doufám, že je tomu tak i ve skutečnoti!

Pro Gábinku

(Alena, 20. 3. 2010 19:42)

Také my přejeme Beníkovi jen vše dobré a přejeme vám, aby léčba zabrala a Beníkovi se ulevilo. Děkuji za váš e-mail,(pošlu vám kontakt).

Pro Keníka

(Gábina, 20. 3. 2010 15:55)

Moc přeji Keníkovi,aby se ještě dlouho držel.Náš pejsek,také Akita ,má tuto chorobu již 3 roky,objevila se v jeho 5 letech.Celé 3 roky se celkem držel,sice bez srsti,ale bez sekundární infekce.Nyní půl roku bojujeme s boláky,které nereagují na žádná antibiotika.Skončily jsme u MVDr.Rybníčka.Zvolily jme léčbu Cyklosporinem A,pro našeho Beníka snad jediná možná léčka,užíváme 14 dní,ještě koupeme v dezinfekčním šamponu a postřiky Propylenglykolem.Zatím nic moc,je brzy na závěry,ale boláky se dělájí pořád a pořád,musíme být trpěliví,nám už ani nejde o to,aby zarostl,s tím jsme se smířili,ale nechceme aby měl nepříjemné boláky a infekce kůže.

pro Evu

(Alena, 8. 1. 2010 16:48)

Dobrý den, to je nám moc líto,sami víme čím jsme si my museli s Kenym projít a bohužel se hlásí k SA čím dále více lidí . Strašně moc bych přála vám i vašemu pejskovi, aby to SA nebylo a jediné, co vám mohu doporučit je návštěva u specialisty.
Pokud budete mít zájem, ozvěte se na náš email.
Přejeme hodně štěstí vám i Ajlince.

SA?

(Eva K., 6. 1. 2010 11:27)

Neudělali jste mi s tímto článkem moc radost. Bojím se, zda nás jednou podobný průběh nečeká. Naše Ajla si v létě vykousala do ocasu vysloveně díru,která se jí ošklivě zanítila. Zřejmě to bylklasický "hot spot", když se jí po koupeli zapařila podsada. Dostala ATB na zánět. Pak se to ale roztočilo ... začala se orhomně moc drbat, přišla o podsadu všude po těle. Vykousávala si třísla a podpaží, na končetinách srst významně prořídla tak, že prosvítala kůže. Zarudnutí žádné, svědivost neustávala, parazité žádní. Po asi dvou měsících a aplikaci minerálů se to zlepšilo a dnes je Ajla opět krásně nasrstěná.... ale bojíme se nadále. Její matka ani otec tím prý netrpěli...

Keníkovi

(Lenka Kodrlová, 9. 12. 2009 0:42)

Držíme tlapičky ať se dobře léčíš, my se začínáme léčit také s SA a doufáme, že nám to také pomůže

pro Alenku a Keníka

(Leona, 14. 9. 2009 23:54)

Říkala jsem Ti že se Keník zlepší, věděla jsem to a je to tady. Vím jakou snahu musíte všichni vynakládat, ale stojí to za to. Mám strašnou radost, že jsem se nespletla.