Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příběh fenky Ajši

1. 2. 2010

Příběh dvouleté fenky Kamiko Go Haru Kaze

Obrazek

Kamiko Go  – Sebaceózní adenitida

O onemocnění s názvem sebaceozní adenitida( nebo spíše o tom, že u akit se může vyskytnout „nějaká“ genetická porucha) jsem poprvé slyšela, když Ajša byla několikaměsíční štěně a byli jsme u veterináře. V tu dobu jsem se na toto onemocnění ptala i poradkyně chovu, nicméně bylo mi řečeno, že v ČR se SA téměř nevyskytuje a už vůbec né v této linii. Věřila jsem. Ajša byla pěkná, hodně tmavě červeně zabarvená, souměrná, měla krásně stavěné tělo, dlouhé rovné nohy i krásně vybarvený čumáček. Navíc na pohled měla i nádhernou kvalitní srst, na hřbetě a zadních nohou měla výrazné „řádkování“ – no prostě akita, jak má být.

Dokonce jsme měli už několikrát v plánu zajít se podívat na nějakou výstavu, jenže pokaždé, když se konaly nějaké klubové výstavy nám do toho něco vlezlo, ať už hárání, zánět oušek, který jednou měla, potom zase píštěl vzniklá po injekci s antibiotiky , no prostě stále jsme se potýkali s něčím. Krom těchto nepříjemností byla Ajša ale v pohodě.

První změny vzhledu nastaly začátkem podzimu 2009 v jejich necelých dvou letech. Nejprve jsem tomu nevěnovala až tak velkou pozornost, spíš mámě se nezdála, tvrdila mi, že Ajša má takovou „jinou“ hlavičku(pročernávání srsti na hlavě), že ztrácí barvu,  a její kožich je na pohled suchý. Viděla ji tak jednou za týden až čtrnáct dní. Já, tím že jsem s ní byla denně, jsem ze začátku opravdu nic nepozorovala. Pak už mi také přišlo, že se nějak mění . Byl konec října,  přišla jsem  domů z práce a Ajša se na mne jako obvykle vrhla a vyžadovala drbání. Jenže když jsem ji začala drbat, zůstávaly mi její chlupy ve velkém množství v ruce a kožich měla plný lupů. Bylo to opravdu ze dne na den.

Druhý den jsme navštívili veterináře, tvrdil že by mohlo jít buď o poruchu štítné žlázy, nebo nějakou alergii. Dostali jsme kupu přípravků, šampóny, omega mastné kyseliny, injekčně nějaké vitamíny, odebrali Ajše krev a my čekali. Onemocnění štítné žlázy se nepotvrdilo a tak jsme zhruba 3 týdny koupali a krmili různými doplňky stravy. Pak následovala další návštěva veterináře, další šampony, pro změnu na parazity apod. Ajša se ale nedrbala, jak je při parazitech zvykem a proto jsme už tyto přípravky vůbec neaplikovali a odjeli se poradit do Severních Čech k jiné veterinářce. Rovnou mohu říci, že v Praze jsme za dvě návštěvy veterináře doslova vyhodili velkou částu peněz – efekt byl nulový. Návštěva veterinární lékařky ve Velkých Hamrech vypadal naprosto jinak než v Praze, asi tak jak by měla standardně vypadat – když něco nevím, zeptám se specialisty. Lékařka odesla mail Dr. Rybníčkovi, popsala příznaky, které Ajša měla a čekali jsme na odpověď. MVDr. Rybníček odpověděl obratem, že by mohlo jít o SA a že by bylo dobré udělat biopsii kůže. Biopsie kůže, která byla Dr. Rybníčkovi odeslána prokázala že Ajša má SA.

Dr. Rybníček nám poslal jak lékařskou zprávu, tak možnosti léčby tohoto onemocnění. Začali jsme Ajšu postříkovat 50% roztokem propylenglykolu a umývat zhruba 2x týdně šamponem Seboderm. Od října zhruba do Vánoc Ajša ztratila veškerou podsadu, některé části těla měla úplně holé. Ale asi i díky tomu, že jsme na SA přišli takto brzy neměla žádné závažnější kožní problémy . Zhruba v polovině prosince jsme navštívili Dr. Rybníčka osobně a domluvili se na léčbě. Zvolili jsme Cyklosporin A, podle toho co jsem se dočetla o této léčbě, jde o  nejúčinnější formu léčení, vlastně jedinou, která je schopná – pokud zabere, obnovit mazové žlázy(samozřejmě i tato léčba sebou nese nežádoucích účinky, ale poměr účinnost/nežádoucí účinky by měl být ve srovnání s jinou léčbou nejlepší)

Něco málo napíšu i k Cyklosporinu A.  Jde o imunosupresivum, využívané například po transplantacích některých orgánů(více se dá najít kdekoli na webu). Myslí si, že většinu majitelů nemocných psů odradí jeho cena. Na nějakých stránkách jsem se dočetla, že léčba akity tímto lékem vyjde na 10-12 tisíc měsíčně. Rovnou řikám, že to není pravda. Cena se odvíjí od hmotnosti psa a konkrétně u naší Ajši (cca 30kg) vychází na 3400 Kč/měsíčně(mám cyklosporin za nákupní cenu), pokud počítám reálnou cenu v lékárně vychází to asi na 3850 Kč/měs. Přímou úměrou se dá vypočítat částka na vyšší hmotnost. Cyklosporin A, který je u nás registrovaný vyrábí firma Novartis a prodává se v 25 mg, 50 mg a 100 mg formě. Iniciální dávka, která se využívá je 5 mg/kg/den, takže u naší Ajši dáváme 150 mg(1x tableta 50 mg a 1x tableta 100 mg) . MVDr. Rybníček popisoval, že pokud léky zaberou, dávka se pak snižuje, třeba až na troj-či čtyřnásobek, takže pes tyto léky dostává např. jednou za 3 dny.. V tomto případě jsme s cenou ještě úplně jinde(v příbalovém letáku – tím že jde o lék pro lidi toto popisováno není). My zatím dáváme těch 150 mg každý den, Ajša na holých místech obrostla, nicméně jestli je to efekt léků nedokážu posoudit, čekám na další návštěvu MVDr. Rybníčka, která se snad uskuteční někdy v únoru – pak budu moci říci více.

Existuje ještě jeden Cyklosporinu A s názvem Atopica(opět vyrábí firma Novartis)– jde přímo o veterinární formu(určitě pro zvířata lepší), není ovšem u nás registrovaná, ale dá se individuálně objednat a dovézt z jiných zemí EU. Proč není u nás registrovaná? Myslím si, že je to z důvodu ceny, vychází zhruba dvojnásobně draze, nicméně u této formy je přímo v příbalovém letáku popisovano snižování dávky, takže ve finále možná vyjde ještě levněji.

V souvislosti s léčbou jsme byli připraveni na možné nežádoucí účinky, a třeba i na to, že léčba nemusí zabrat vůbec. Mezi nežádoucí účinek, který nás měl víc než pravděpodobně potkat bylo zvracení v prvních 7-mi až 10-ti dnech léčby. Naštěstí toto nás nepostihlo, na Ajše bylo vidět každý večer, že je jí po prášcích špatně, ale zvracela jenom 4.den.Špatně ji bylo zhruba hodinu po podání tablet. Postupně začala léčbu tolerovat dobře, jediný problém který teď máme, je přemýšlení nad tím, že 2 hodiny před léky a dvě hodiny po nich nesmí dostat nic k jídlu. Cyklosporin A musí být u psů podáván naprosto na lačno, jinak je neúčinný(další rozdíl v podávání u lidí – tam potraviny vstřebávání léku nijak neovlivňují)

Jako další nežádoucí účinek se může objevit zbytnění dásní, či bradavice – obojí by po vysazení léčby mělo vymizet. No a nežádoucí účinek jako je nadměrné osrstění, by nám určitě nevadilJ

Abych to shrnula, v současné době je Ajša léčena 150mg Cyklosporinu A, postřiky propylenglykolu(jak je potřeba) a koupáním pomocí šamponu Seboderm(2x týdne). Dáváme jí ještě navíc Dermanorm(omega mastné kyseliny, 3 tablety/den). Holé bříško a tlapky jí postupně obrůstají, nicméně stále má srsti málo a podsada na hřbetě jí chybí. Na procházky ji musíme oblékat, protože venku je jí bez oblečku zima. I doma, například po koupání jí balíme do teplé deky. Po psychické stránce je na tom dobře, je veselá, ráda si hraje a doma nám dělá jen samou radost. Je to taková naše „krátkosrstá vyletněná“ akita.

Jakmile budu mít další postřehy a informace, určitě je napíšu.

 


 

Diagoza

Dermatohistopatologie:

(HaE) - Epidermis – hyperkeratóza, hyperplazie epidermis neprav. Dermis – mírná smíšená perivaskulární dermatitida. Adnexa – totální likvidace mazových žláz, v místech mazových žláz v okolí střední části folikulů mohutný granulomatózní infiltrát (lymfohistiocytární, množství neutrofilů, ojed. plazmatické buňky), keratóza folikulů, hyperplazie folikulárního epitelu. S.c. norm

 

Závěr:

Nález je kompatibilní s diagnózou „Sebaceózní adenitida – akutní stádium“

 

Komentář, doporučení:

Jedná se o autoimunitní onemocnění u kterého je namířená imunitní reakce proti sebocytům, následkem čehož dochází k autodestrukci mazových žláz. U onemocnění byl u pudlů prokázán genetický podklad (autozomálně recesivní dědičnost), předpokládá se genetická vazba též u jiných plemen, zejména u akit. Onemocnění se může vyskytnout u jakéhokoli plemene včetně kříženců. Onemocnění má nevratný charakter a jedná se o celoživotní problém, který se s věkem spíše zhoršuje, zpočátku může mít onemocnění do určité míry cyklický charakter. Velmi častým komplikujícím faktorem je sekundární povrchová nebo hluboká pyodermie (není momentálně přítomna), kterou příp.  dop. řešit souč. s SA (celk. ATB min. 4t – Cephalexin 25 mg/kg 2xd, lok. antibakter. šampony).

U SA -dop. terapeuticky zpočátku (cca měsíc) Prednison (2mg/kg a den), celoživotně vit. A (1000 m.j./kg a den). Povrchově mírné antiseboroické šampony (např. Seboderm, Sebocalm) a postřiky 50% propylenglykolem dle potřeby (i denně). SA velmi dobře reaguje na cyklosporin, jedná se o nejvhodnější formu terapie, nicméně extrémně vysoká cena může být limitující pro majitele.

 

MVDr. Jan Rybníček DipECVD MRCVS

ajsa.jpg

Ajšinka  po podávání cyklosporinu 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kontakt

(Denisa Tůšová , 9. 4. 2016 12:22)

Dobrý den,sháním kontakt na MVDr Rybníka,email, Adresu?děkuji moc

Benoušek a SA

(Lenka, 30. 3. 2010 1:15)

Držím palečky, doufám že se Benoušek zlepší, že mu cyklosporin zabere a bude brzy veselý.. Zavolám Vám, jak se daří. Lenka

Benoušek a jeho příběh se SA

(Gábina, 20. 3. 2010 14:29)

Dobrý den,také děkuji za tento článek.I já mám pejska s tímto onemocněním,bylo mu diagnostikováno před 3 roky z histologie od MVDr. Rybníčka,ten ovšem v té době byl v Anglii.Dle nálezu můj veterinář zvolil léčbu antibiotiky na 2 měsíce,po té mu byl dáván Prednison 5 mg denně.Ještě musím podotknout,než se stanovila diagnoza chodily jsme neustále na různá možná a nemožná vyšetření,pes bral 40 mg Prednisonu denně,nejprve,že se jedná o alergii,pak,že má možná jiná vážná onemocnění.První histologie se poslala do Brna na veterinární fakultu,závěr byl nic neříkající EKZEM nejasné etiologie.Po 9 měsících vyšetřování a hledání nových veterinářů,kteří by nám mohly pomoci nám byla nabídnuta histologie u MVDr Rybníčka a SA byla na světě.Nyní po 3 letech se nám pejsek moc zhoršil,začaly se mu dělat boláky nereagující na žádná antibiotika,skončily jsme u MVDr Rybníčka.Benoušek 14 dní užívá Cyklosporin A 225 mg za den,postřiky Propylenglykolem.Zatím nezvracel,i když pan doktor říkal,že většina pejsků prvních 14 dní úporně zvrací a pak se stav stabilizuju.Náš pejsek nezvracel,ale dobře mu očividně nebylo.Zdá se mi nyní smutný,málo jí,naskakují mu nové a nové boláky.Vím,že je to krátká doba,pan doktor říkal,že první výsledky se dostaví po 2 měsících,pokud bude pejsek na léčbu reagovat.Ještě k ceně Cyklosporinu,opravdu to není těch 10 000-15 000 Kč jak se někde uvádí,náš Beňa má 43 kg,užívá 225 mg a to na měsíc dělá kolem 5400 Kč,zatím užívá denně,pak se dle stavu může užívat i jen 3x týdně takže cena zase klesá,také záleží na váze pejska.Já jsem zatím schopna za tuto cenu léčit,horší jsou ty nervy a strach co bude dál,snad to zvládneme.

Přání

(Akískovi, 17. 2. 2010 9:26)

Přejeme spousty sil do dalšího boje vám i Arumáčkům a věříme, že článek osloví mnoho lidí, kteří si neví rady a možná ani neví, s čím se potýkají. Jste obdivuhodní v tom, jak jste se k tomu postavili a věřte, že se můžete kdykoliv obrátit na kohokoliv z nás, protože skutečně nikdo nevíme, jestli to nepřijde. My máme pejska 6 měsíců a ten má otce po C Chisaki Go Haru Kaze... Držíme pěstičky! Jste bojovníci!

poděkování z té druhé stránky

(Lenka, 13. 2. 2010 21:11)

Já děkuji pro změnu za zájem a podporu, zhruba za 14 dní navštívím znovu Dr. Rybníčka a budu mít snad i další informace k léčbě. Sama jsem zvědavá, jestli léčba zabírá, momentálně léčíme cyklosporinem něco přes 50 dní a asi až další biopsie určí, zda je léčba účinná a zda dochází k obnově mazových žláz. Určitě se pak podělím o nové poznatky a doufám že to co jsem napsala a napíšu, někomu dalšímu, koho toto potká, pomůže. Všechny moc zdravím. Lenka

Poděkování

(Ari, 12. 2. 2010 11:20)

I já se přidávám s poděkováním za článek, který zvyšuje informovanost veřejnosti a zároveň ukazuje, že léčba cyklosporinem nemusí být nutně finančně tak nákladná, jak se dosud tradovalo.

Díky

(Hagískovi, 10. 2. 2010 14:58)

Připojujeme se také k poděkování pro milující páníčky Ajšinky, kteří se s námi podělili o své poznatky ohledně SA.Při čtení článku si člověk uvědomí, že to může potkat kohokoliv a kdykoliv.Ještě jednou dík a držíme palečky Ajše ,ať je to jen lepší!!!Pozdravení pro její páníčky a někdy zase na viděnou.

Poděkování

(Alena , 1. 2. 2010 9:52)

Děkujeme majitelce za článek ve kterém ukazuje na možnost léčby SA cyklosporinem a doufáme, že ukázka další možnosti léčby pomůže i jiným majitelům s takto nemocným psem.