Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příběh Kenyho

13. 7. 2009

Obrazek

KENÍK   před nemocí

 

V průběhu onemocnění

Obrazek


 A je to konečně za námi.

      Nekonečná vyšetření , odběry , měnící se diagnozy a způsob léčby našeho Kendyho. A hlavně také nekonečná lítost nad naším pejskem, když jsme viděli, jak se nám mění před očima a nedokázali jsem mu pomoci. Od chovatelů ani od bývalé PCH jsme se žádné rady nedočkali  ba naopak  .

. Vyšetření a biopsii  kůže prováděl MVDR. Rybníček.v Praze na Jaggy klinice. Klinickou diagnozu nám s 95% jistotou sdělil hned při prvním vyšetření . A také nám hned bylo doporučeno nepoužívat do chovu jeho ani jeho další příbuzenstvo. Naštěstí příroda v tomto byla moudrá a Keny nikdy nekryl .

Diagnoza 

Dermatohistopatologie: 

(HaE) - Epidermis – mohutná kompaktní hyperkeratóza, zejména v ostiích folikulů, pravidelná hyperplazie epidermis, spongióza, neutrofilní exocytóza. Dermis – velmi mírná smíšená perivaskulární a periadnexální dermatitida. Adnexa – totální likvidace mazových žláz, v místech mazových žláz v okolí střední části folikulů fibróza, velmi ojediněle fokální granulomatózní infiltrát (lymfohistiocytární, množství neutrofilů, ojed. plazmatické buňky), keratóza, dilatace folikulů. S.c. norm.

Závěr: 

Nález je kompatibilní s diagnózou „Sebaceózní adenitida – konečné (chronické) stádium“.

Komentář, doporučení:

SA je autoimunitní onemocnění se výraznou plemennou predispozicí (akity, pudli, samojedi, viszly – maďarský ohař), nicméně může se vyskytnout u jakéhokoli plemene včetně kříženců. U tohoto onemocnění je namířená imunitní reakce proti sebocytům, následkem čehož dochází k autodestrukci mazových žláz. U onemocnění byl u pudlů prokázán genetický podklad (autozomálně recesivní dědičnost), předpokládá se genetická vazba též u jiných plemen, zejména u akit. Onemocnění má nevratný charakter a jedná se o celoživotní problém, který se s věkem spíše zhoršuje, zpočátku může mít onemocnění do určité míry cyklický charakter.

Terapeuticky lze zvolit celoživotně vit. A (1000 m.j./kg a den). Povrchově antiseboroické (zpočátku sebolytic, později sebocalm nebo seboderm) šampony a postřiky 50 – 75% % propylenglykolem (nutno nechat připravit jako magistraliter v lékarně – propylenglykol 1:1 nebo 2:1 s vodou)dle potřeby. Nejúčinnějším lékem je cyklosporin, nicméně je velmi drahý. Z jiných terapeutických alternativ lze použít retinoidy (nákladné, řada vedlejších účinků). 


 Všechny  projevy, které jsou níže popisované a objevovali se u našeho Kenyho nemusí být zákonnitě projevy SA i u jiného psa. Existují  spousty jiných dermatologických obtíží,které mohou mít podobné příznaky a proto  doporučuji navštívit specialistu.( při těchto obtížích dermatologa)

Projevy u Kenyho: Ustavičné škrábání, vykousaná srst v podpaždí a v tříslech, vylizování slabin, kůže na břiše zarudlá, břicho úplně vylínalé, dále došlo k úplnému vylínání uší zevnitř i zvnějšku, kůže na obou uších rudá, šupinatá, poté se stav zlepšil, uši začaly znovu obrůstat srstí, břicho též, znovu nastalo zhoršení, ve slabinách , na břiše a pod ocasem se objevil svědivý ekzém , nekonečné   línání ,úplná absence podsady, úplné vylínání ocasu,  dále se začaly objevovat boláky , u kterých docházelo k samovolnému zmizení a objevení se na jiných místech, i při velké chuti k jídlu začal hubnout , silně zapáchal..

Nápory SA se objevovaly v jednotlivých vlnách, kdy máte pocit, že se začíná pes lepšit a najednou jste viděli opět zhoršení . Kromě fyzických změn s ještě objevili změny psychické (nervozita, nezájem o dění kolem sebe,) , po ranní procházce upadal do celodenního hlubokého spánku , to samé po večerní procházce

Léčba :

.1. měsíc

Při první návštěvě u MVDr.Rybníčka nám byly doporučeny provádět každý druhý den koupele v desinfekčním šamponu a každý den aplikovat postřik  , který obsahuje propylenglykol

Co se týká stravy, tak doporučeny granule jehněčí s rýží , které  obsahují  mastné kyseliny omega 3 a omega 6, což jsou velmi důležité látky používané při léčbě.

 

Při kontrole, která byla naplánována za 14 dní naznal MVDr Rybníček, že došlo k výraznému zlepšení a doporučil pokračovat v této léčbě. Kromě toho Keňáskovi přidal vitamín A , denně 2 tablety. (zatím  nepodáván).

Kenymu začala dorůstat srst a psychicky je na tom také lépe. Na procházkách už řádí s našimi fenami skoro jako dřív , začíná jevit zájem i okolí

Tel. konzultace  po 3 týdnech léčby

Z důvodu  prodělané virozy u Kenyho jsme zatím po poradě s MVDr Rybníčkem vitamín A nepodávali a  jelikož se Kenyho stav  zatím lepší i bez tohoto vitamínu, zůstáváme u koupelí ( už ne ob den, ale dvakrát týdně) , každodenního postřiku obsahujícím propylengol a granulí s omega mastnými kyselinami 3 a 6. Vitamín A zatím podávat nemáme , jelikož podle pana vet.Ryb. se někdy stane , že stačí u psa vnější ošetření (koupele a propylengylkol =celoživotně) plus správný poměr mastných kyselin ve stravě a srst se znovu obnoví.

Obrazek Po  14 dnech léčby

 

 

 

 

 

 

Po 3 týdnech léčby

Obrazek 

Návštěva u MVDr. Rybníčka po 8 týdnech

Po prohlídce nám bylo doporučeno zůstat u koupelí dvakrát týdně a denního postřiku  obsahujícího propylenglykol. Jelikož Kenymu se začaly objevovat boláky na hlavě, pod očima, v uších(tyto místa jsem denně umývali desinfekčním šamponem), dostali jsme desinfekční roztok ve spreji a tento aplikujeme na postižená místa denně místo šamponu.. (Tyto boláky se objevovaly jednotlivě ,po aplikaci šamponu do druhého dne zmizely, ale znovu se objevil bolák někde jinde.)

 Na koupele jsem dostali místo desinfekčního šamponu nedráždivý hypoalergenní změkčující šampon.

Obrazek Keny po 8 týdnech léčby

 

 

 

 

 

 

Obrazek

 

Keny v říjnu na V putovní procházce

 

 

 

 

Jelikož se  Kenyho stav začal zase horšit, domluvili jsme si s Mvdr. Rybníčkem v listopadu další návštěvu , na které jsme se domluvili na podávání vitamínu A a na koupání  třikrát týdně. a opět jsme se vrátili  od hypoalergenního šamponu k dezinfekčnímu.

Obrazek

 

 

 

Keny po měsíci podávání vitamínu A

 

 

 

 

 

 

 

Keny po 5 měsících podávání vitamínu A

Obrazek

                                                      

Obrazek

 

 

7.8

Zdravotní stav Kenyho se  začal  čím dá více zhoršovat,  nepomáhal ani vitamín A , ani koupele, které opět  absolvoval  každý druhý den  (šampon Clorexyderm)  .  Navštívili jsme opět Mvdr Rybníčka (nyní ordinuje na veterině  Praha Libuš a zůstává klinika Jaggy Brno ) a dohodli jsme se  na  cyklosporinu. Byli jsme upozorněni, že 70% pejsků prvních 7-10 dní zvrací. Keny  zvracel po podání první dávky , druhý den také, ale už ne tak často a od třetího dne  zvracení ustalo.

Cyklosporin se pejskům má podávat na noc nejméně dvě hodiny po jídle a v žádném případě po podání nesmí opět nejméně dvě hodiny  nic jíst.  Výsledky léčby by se měly projevit  zhruba do 3 měsíců. 

Nový kontakt na Mvdr. Rybníčka:  

 VETNEMO           Na Šejdru 45    PRAHA 4 LIBUŠ       

   http://www.vetnemo.cz

mob. 602 458 185    ,  tel. 244 470 704244 470 553

 24.1

Keny  přibližně po půl roce podávání cyklosporinu                

vychazky-008.jpgl  

 

vychazky-010.jpg

 

 

vychazky-011.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Z Inugoye

(Ari, 10. 9. 2009 19:34)

Keník už je pomaloučku zase tím psem, co býval. Díky, že nás neustále informujete, jak s touto nemocí bojovat!

pozdrav

(Katka, 25. 8. 2009 12:39)

Ahojky lidičky. Tak jsem dceři vysvětlovala, jaké jsou možné nemoci u akit a ještě týž den jsme přijeli na tábor do Borku a viděli Keníka. Nejradši bych ho umazlila, jak se díval, ale to by mu asi moc nepomohlo. Držíme pěstičky, aby jste vše zvládli dobře a myslíme na vás. Keníkovi posíláme pusinku a gratulujeme k dosavadnímu úspěchu. Je to boj a vy jste se ho ujali i s tím, že nám dáte nahlédnout do problematiky. Je to nejvíc, co pro milovníky Akitek na internetu kdo udělal. Děkujeme

gratulace

(Růžena, 7. 8. 2009 23:17)

Zdravíme a jsme úplně v šoku.,jak se Keník zotavuje.Držíme pěsti ,víme,že se to nedá vyléčit,ale určitě je na něm již vidět jak je veselejší.Doufám,že se uvidíme na naší prochajdě a když ne na naší,tak na jiné,třeba u Vás.Mějte se krásně a hlavně přejem hoooodně sil a zdravíčka.

Zdravíme Arumáčky

(Jana a Faja, 5. 8. 2009 14:42)

Držíme všechny tlapky a zdravíme Keníka! Doufáme, že bude brzo zase vesele a naplno užívat života se svojí perfektní smečkou čtyřnožců i dvounožců ;-)